Ověřená firma

Žerotín - obecní úřad

Jméno hradu a obce Žerotína se v nejstarších pramenech uvádí jako Žirotín. Do roku 1400 se oba termíny uvádějí střídavě. Od konce 16. stol. převládl název Žerotín.

0 (0 hodnocení)

+420 415 694 125

Popis činnosti

Obecní úřad poskytuje veškeré potřebné informace občanům. Provozujeme elektronickou úřední desku a e-podatelnu. Na našich www stránkách naleznete veškeré potřebné informace týkající se správy obce.

V obci se nachází zřícenina hradu Žerotína, kaplička a kostel svatého Blažeje. V obci naleznete také památný buk, který je 150 let starý a také přírodní turistické trasy.

U našeho rybníka je přes léto otevřený kiosek a možnost koupání. Dětský tábor v okolí - možnost celoročního ubytování.

Zřícenina hradu Žerotína
Nejstarší zpráva o vsi pochází z r. 1250, kdy zde seděl Ratiboř ze Žerotína. Ačkoli o vzniku hradu Žerotína nejsou žádné zprávy, je možné klást jeho založení mezi leta 1250-1290, do doby Habarta ze Žerotína, otce Plichty ze Žerotína, známého z Dalimilovy kroniky.

Dnes se z hradu Žerotína zachoval jen kus zdiva, asi z hradního paláce, trčící z rozvalin nad vsí jako komín. Na zbytcích omítky se ještě rýsuje psaníčkové sgrafito užívané v tomto kraji v druhé polovině 16. století. To může být dokladem, že buď Jindřich Brozanský z Vřesovic anebo Doupovcové dali v druhé polovině 16. století původní hrad přestavět. U zřícenin hradu jsou doposud znatelné příkopy a areál hradních staveb.

Na návrší severně od středu vsi stojí dva zbylé pilíře obklopené nepřístupným strdím a hložím. I když jde pouze o nepatrné zbytky hradu, jsou dokladem o zajímavé historii Žerotína.

V katastru Žerotína stojí 2 skupiny staveb, zapsané do seznamu státních kulturních památek. Kaplička stojí pod tvrzí na křižovatce.

Kostel svatého Blažeje
Roku 1680 (za vlády Leopolda I.) stával u blažejské studánky dřevěný kříž jako památka na vesnici Pacov zaniklou ve třicetileté válce. Na léčivou vodu studánky byl upozorněn hrabě Martinic Jiří Adam II. ze Smečna. Jeho synek spolkl kostičku, která mu uvízla v krku a nebylo ji možno vyndat. Po napití ze studánky dítě kýchlo a kostička vyskočila ven. Sebrané finance na postavení sochy svatého Blažeje, ochránce nemocí hrdelních, byly doplněny hrabětem, který nechal vystavět kostelík.

O kostelíku a studánce píše Václav Beneš Třebízský ve svých povídkách. Kostel stojí u hlavní silnice do Prahy.

Služby

správa obce Czech POINT dětský tábor

Kontakty

Telefony

+420 415 694 125 hlavní telefon
+420 603 734 743 další telefon
+420 725 061 113 mobilní telefon

Emaily

ouzerotin@seznam.cz

Odkazy

www.ouzerotin.cz

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu