Psychoterapie lidsky a logicky

Psychoterapie s empatií a respektem k tomu, co zrovna potřebujete. Psychologie se zaměřením na cíl a smysluplnost konzultací.

0 (0 hodnocení)

+420 739 055 947

Terapie ANO nebo NE? Kdy je ta správná chvíle zvolit odborníka

03.02.2018 - Psychická nepohoda, potíže kdy zvolit odborníka? Jaká je přidaná hodnota psychologa?

Asi každému z nás čas od času není zrovna dobře – žijeme dlouho v neuspokojivém vztahu, práce nás nebaví, trápí nás finanční situace, atd. Často je problém očividný a jasně se nabízí, co udělat, abychom se cítili dobře. 

Někdy ale vlastně úplně nevíme, co se děje, a prostě se necítíme dobře. Jindy vnímáme, že potřebujeme v životě změnu, dlouho se sami snažíme něco změnit, ale pořád to není ono. Někdy si zase všimneme, že se nám v životě znovu a znovu opakují určité situace, (např. vyhazov z práce, nacházíme si stále stejné typy partnerů, apod.). V takových situacích se opakovaně snažíme o jiný výsledek, ale bez úspěchu. Nakonec vždycky dopadneme stejně. Pokud se nám nedaří dlouhodobě, problému úplně nerozumíme, nevíme, co dělat, aby nám bylo dobře, nevíme, proč se nám potíže dějí, s čím souvisí, apod., pak je právě na místě vyhledat psychoterapii

Někdy stačí pár konzultací, které pomohou k vyjasnění problému, nastavení efektivních mechanismů v našem životě a je cíle dosaženo. 

Jindy je problém hlubší, je potřeba šířeji pátrat po příčinách, naučit se „sebeanalýzu vlastní psychiky“, porozumět specifikům vlastní povahy, prožít si potřebné emoce a přijmout tak sám sebe. To celé proto, abychom se mohli posunout v životě dál a naučit se, jak přistupovat sám k sobě a co dělat, aby to pro nás bylo prospěšné. 

Některé potíže vyžadují svoje specifické terapeutické postupy právě za pomoci a vedení terapeuta (např. při léčbě fobických potíží). 

Psychické nepohody si často nevšímáme, nebo ji bereme jako automatickou a prostě ji neřešíme. Bohužel psychická nepohoda se střádá a jak se často v současnosti diskutuje, naše psychika je prokazatelně propojena s naším tělem. Typickým příkladem je strach z nadcházejícího výkonu, který se tělesně odráží – bolí nás břicho, cítíme stažení nebo třeba nucení na toaletu. Naše emoce jsou jasně propojeny s naším tělem, bohužel často si svých emocí a nebo příznaků na těle nevšímáme. Když se zátěž kumuluje a neřeší, pak se mohou objevit významné bolesti břicha, zad, hlavy, kožní potíže, apod., které jsou tzv. psychosomatického původu. 

Jaká je tedy přidaná hodnota psychoterapeuta? Je to v první řadě odborník, který dobře zná svůj obor, takže Vás provází s ohledem na odbornou znalost psychických fenoménů. Prostřednictvím dobře kladených otázek vás může dovézt k novým pohledům na věc, které vás doposud vůbec nenapadly. Přestože se nad vlastním problémem zamýšlíme opakovaně a dlouhodobě, může terapeut jako nezaujatá osoba a odborník přinést nový pohled či úhel pohledu, který je obohacující. Prostřednictvím terapie můžete svoje problémy skutečně VYŘEŠIT, což znamená nejenom se jim vyhnout nebo je potlačit, ale pochopit, co se s vámi děje, porozumět tomu, z čeho potíže pramení a naučit se mechanismy, jak se sebou pracovat. Problém už se pak pravděpodobně nikdy nezopakuje, nebo ve výrazně mírnější formě. Často nám podstata specifik vlastní povahy zůstane skrytá a nám se v životě znovu a znovu opakují podobné nepříjemné situace. Terapeut jako odborník má navíc po ruce mnoho psychologických metod, které může podle aktuální potřeby využít, aby bylo povídání v terapii umocněno. 

V neposlední řadě je terapeut člověk, který vám může v tíživé životní situaci vyjádřit pochopení a opravdu vás vyslechnout. I to není samozřejmostí a samotné porozumění a soucit může částečně ulevit. 

Svoji povahu změnit nemůžeme, můžeme ale specifikům své povahy dobře porozumět, propátrat, s čím jednotlivá specifika souvisí a naučit se mechanismy, jak se sebou pracovat a co dělat, aby nám bylo lépe. 

Autor: Mgr. Ing. Irena Košíčková

Kontakty a adresa

Psychoterapie lidsky a logicky

Ordinační hodiny

Po nonstop
Út nonstop
St nonstop
Čt nonstop Dnes
nonstop
So zavřeno
Ne zavřeno

Sezení probíhají po předchozí domluvě.

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu