WAFE s.r.o.

Specialisté na rekuperaci.

0 (0 hodnocení)

+420 731 047 794

Rekuperační výměník

28.08.2018 - Vysvětlení pojmu rekuperační výměník

Rekuperační výměník je základní součást rekuperační jednotky. Ve výměníku dochází k výměně tepelné energie mezi odpadním teplým vzduchem a čerstvým studeným vzduchem zvenčí. Při výměně nedochází ke smíšení odpadního a čerstvého vzduchu. Dochází pouze k předání energie. Typ výměníků ovlivňuje celkovou účinnost rekuperační jednotky. 

Existuje několik typů výměníků. 

 

1. Deskový křížový

Je vhodný pro menší prostory. Vzduch směřuje kolmo na sebe a jednotka má tak menší rozměry. Převádí ale jen citelné teplo, takže u něj může být problém s optimální vlhkostí. Jeho účinnost se pohybuje od 40 % do 60 %. Dřív byl tento typ velmi oblíbený, ale dneska už se skoro nepoužívá.

 

3. Deskový protiproudový výměník

Oproti předchozímu křížovému typu je protiproudový výměník větší. Vzduch směřuje proti sobě, převádí jen citelné teplo a je u něj nutná protimrazová ochrana. Má menší průtok vzduchu, ale jeho účinnost se pohybuje mezi 85–90 %. V současnosti patří k nejpoužívanějšímu typu rekuperačního výměníku.

 

4. Rotační výměník

Tento výměník vzduch rotuje v intervalech kolem své osy. Nejdřív přijme teplo z odpadního vzduchu, otočí se a předá získané teplo čerstvému vzduchu. Díky tomu dokáže přenést citelné i vázané teplo. To znamená, že umí pracovat i s vlhkostí bez nutnosti odvodu kondenzátu. Má snadnou údržbu a jeho účinnost je až 80 %.

 

5. Entalpický výměník

Jde o nejnovější typ rekuperačního výměníku. Dokáže pracovat se vzdušným teplem i s vlhkostí. Momentálně zaručuje nejpřirozenější prostředí v celém domě. Je ideální pro dřevostavby, které mohou v zimě trpět nedostatkem vlhkosti. Jeho účinnost může dosáhnout až 95 %. Objevuje se hlavně v moderních rekuperačních jednotkách jako je WAFE 350 EFS.

 

Obr. Plastový protiproudý kanálový výměník.

 

Víte, co je to rekuperace? Nebo co je to Entalpický klapkový systém? Podívejte se do odborného slovníku WAFE

 

Autor: Eliška Hejtmánková


Klíčová slova

rekuperační výměník rekuperace

Kontakty a adresa

WAFE s.r.o.

Pracovní hodiny

Po 09 - 17
Út 09 - 17
St 09 - 17
Čt 09 - 17
09 - 17

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu