+420 222 703 103

Infolinka pro český trh

Jak na montáž komůrkového polykarbonátu?

18.07.2020 - Zastřešení pergoly svépomocí? Internet bohužel obsahuje mnoho chyb a zavádějících postupů, my pro vás máme návod, jak správně postupovat s profesionálním výsledkem jednolité průsvitné střechy.

Návod instalace pojmeme jako článek, který chronologicky popíše kompletní postup pokládky duté polykarbonátové střechy. Pro názornost a lepší pochopení vše vysvětlíme na modelové střeše o rozměru 6 x 4 m. Výsledkem bude pergola s efektem takzvané jednolité střechy, tedy při spodním pohledu nebudou vidět nevzhledné spoje a současně bude ošetřen postup instalace, který eliminuje praskavé zvuky způsobené tepelnou roztažností polykarbonátu.

Výběr polykarbonátu

Nejprve bychom si měli zvolit materiál zastřešení, podle něj pak připravíme samotný rastr trámků, které jej ponesou. Minimální tloušťka polykarbonátu by měla být 8 mm, ideálem jsou však 16 nebo 10 mm silné komůrkové desky. Materiál doporučujeme zakoupit ve vyšších gramážích, které poznáte podle nadstandardní 10tileté záruky. V případě desetimilimetrového dutého polykarbonátu jde o desky s plošnou hmotností 1,7 kg na metr čtvreční. Na trhu naleznete desky i s výrazně nižšími hodnotami, ty však pro seriózní realizace nedoporučujeme, jelikož právě zde cena materiálu zásadně odráží i výslednou kvalitu, repsektive životnost zastřešení. Normovaná šířka dutikonvé desky je vždy 2,1 m, délka pak vychází z podílů rozměru 6, 7 nebo 13 m. Polykarbonát objednáme v rozměru 4 x 1,05 m, který vychází z výše uvedených výchozích formátů. Tedy pro náš příklad použijeme šest polykarbonátových tabulí. 

Příprava nosného rastru

Šikmé spádové trámky, odborně krokve, budou mít šířku 6 cm a vzájemně osově vzdáleny 98 cm, to abychom vytvořili symetrickou vzdálenost i u krajních trámků. Kdy počítáme s přesahem krytiny 5 cm, kolem celého obvodu. Nesmíme zapomenout na příčné latě, které zamezí průhybu plastové krytiny, vzdálené od sebe budou až 2 m, tedy použijeme tři kusy. Latě zapustíme do krokví a vytvoříme tak jednotnou kontaktní plochu, tu pokryjeme podkladní pěnovou páskou a máme připraveno.

Pokládka krytiny

Desky postupně ukládáme na připravený podkladový rám, vždy s dilatační mezerou 2 cm na středu krokve, ano desky si zúžíme dle potřeby, krajové budou širší (105 cm) a vnitřní užší (96 cm). Spoje překryjeme přítlačnou lištou a fixujeme po 33 cm pomocí nerezových vrutů. Pouze na hraně střechy vruty neutahujeme to, abychom v dalším kroku mohli pod přítlačnou lištu podsunout lišty ukončovací. Ochranou fólie strhneme pouze v místě kontaktu s lištováním a trámky, díky tomu máme jistotu, že si nechtěně nepoškodíme důležitou UV ochranou vrstvu polykarbonátu. Transparentní fólii odstraníme po dokončení celé instalace.

Spodní otevřenou hranu dutých desek opatříme ventilační páskou a ukončovací lištou s okapničkou. Oproti tomu vrchní hranu zalepíme páskou z hliníku a opět zalištujeme. Boční (spádové hrany) osadíme lištami typu F, s orientací směrem dolů to, abychom zajistili správné odkapávání tekoucí vody i po stranách a ochránili tak nosnou konstrukci proti vzlínající vlhkosti. Veškeré lišty nasazujeme vždy nasucho, bez nutnosti jakéhokoli lepení. Výjimkou je vytvoření decentního „náběhu“, pomocí silikonu na plasty, v místě vrchního kontaktu okapničkové lišty a krytiny, tento detail zamezí nevzhlednému zanášení nečistotou v místě přechodu obou materiálů.

Při pohledu krytina působí jednolitým dojmem

Jak jste si jistě všimli veškeré fixační body jsou řešeny na úrovni lištování, čímž je zajištěno důležité kluzné uložení polykarbonátových desek, které v důsledku tepelné roztažnosti nevydávají nechtěné „práskavé“ zvuky, nová pergola vás tak nebude rušit a především, díky dodržení jediného správného instalačního postupu bude široko daleko obdivovaným doplňkem vašeho rodinného domu.

Nakonec ještě důležitá otázka, zvládnete instalaci svépomocí? Rozhodně ano, a pokud se budete řídit naším postupem, výsledek nemůže dopadnou špatně, naopak budete mít radost z odvedené vlastní práce a opravdu profesionálního výsledku. Tedy pojďme společně do toho a rovnou začněme výběrem optimálního polykarbonátu

Zdroj článku: www.buildex.cz 

Autor: Pavel Fürst


Klíčová slova

plasty polykarbonát zastřešení pergoly

Fotogalerie k článku

Realizace pergoly podle návodu

fotografie 1/2 - Realizace pergoly podle návodu - Kompletní sadu instalačních schémat naleznete na portále Buildex

Detail přítlačné lišty

fotografie 2/2 - Detail přítlačné lišty - Kompletní sadu instalačních schémat naleznete na portále Buildex

Kontakty a adresa

BUILDEX GROUP s.r.o.
  • Nad Královskou oborou 41, 170 00 Praha 7-Dejvice
    okres Hlavní město Praha, Hlavní město Praha

    Call centrum e-shopu Buildex.cz
  • +420 222 703 103
  • Info@buildex.cz

Provozní doba infolinky

Po 08 - 16:30
Út 08 - 16:30
St 08 - 16:30 Dnes
Čt 08 - 16:30
08 - 16:30

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu