Ověřená firma

Muzeum Bělá pod Bezdězem

Tři výstavní sály jsou zakončeny unikátními malovanými záklopovými stropy z přelomu 16. a 17. století. Stálá expozice muzea je věnována zejména kulturně historickému vývoji regionu Podbezdězí.

0 (0 hodnocení)

+420 326 701 618

Popis činnosti

Muzeum Podbezdězí se nachází v někdejších reprezentačních prostorech Bělského zámku. Tři výstavní sály jsou zakončeny unikátními malovanými záklopovými stropy z přelomu 16. a 17. století.

Stálá expozice muzea je věnována zejména kulturně historickému vývoji regionu Podbezdězí a je pravidelně doplňována o nové poznatky a informace. Expozice se nachází v reprezentativních prostorách bělského raně barokního zámku, kde jsou dochovány unikátní dřevěné kolorované záklopové stropy. Stálá expozice Vám vlastivědně představí region Bělska a Podbězdězí.

Archeologická sbírka obsahuje movité památky nejstarších dějin Bělé pod Bezdězem a regionu Podbezdězí. Její počátky jsou spojeny s rozsáhlými sběry pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891. Její významnou součástí jsou nálezy z výzkumu Karla Buchtely na Hrádku u Sudoměře v roce 1908.

Sbírka archivní povahy obsahuje zejména památky a doklady archivní povahy vztahující se ke kulturní tradici Bělé pod Bezdězem a regionu Podbezdězí. Součástí sbírky jsou také pozůstalosti významných spolků, institucí a osobností regionu, jako např. písemná pozůstalost letce Jaroslava Šimka, písmáka Jana Evangelisty Konopase, spisovatelky Anuše Mittenhubrové a dalších.

Etnografická sbírka obsahuje movité památky lidové tradice Podbezdězí. Počátky sbírky jsou spojeny s rozsáhlými sběry pro Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895 a samotná sbírka tak představuje jeden ze základních pilířů sbírkového fondu Muzea Podbezdězí. Obsahuje zejména doklady lidového oděvu, nábytku, umění, religiozity a zemědělské a řemeslné výroby.

Fotografická sbírka obsahuje dobové fotografické snímky, negativy a pohlednice z regionu Podbezdězí. Unikátní součástí sbírky je zejména soubor dobových fotografií lidové architektury regionu Podbezdězí.

Historická sbírka obsahuje hmotné doklady historického vývoje regionu Podbezdězí a její základy pocházejí již ze sběrů pro Národopisnou výstavu českoslovanskou na sklonku 19. století.

Přijďte načerpat historii našeho krásného regionu! Těšíme se na Vás!

Produkty

Archeologická sbírka Sbírky archivní povahy Etnografická sbírka Fotografická sbírka Historická sbírka Numismatická sbírka Umělecké sbírky

Služby

Stálá expozice Výstavy Muzejní kavárna

Kontakty

Telefony

+420 326 701 618 hlavní telefon

Emaily

muzeumbela@gmail.com
kjmuzeum.bela@centrum.cz Mgr. Kateřina Jeníčková - etnolog, vedoucí pobočky
jitkakotkova@gmail.com Jitka Kotková - správce sbírek
mchmuzeum.bela@centrum.cz Miroslava Chadalíková - knihovnice
adam.kout@seznam.cz Mgr. Adam Kout - archeolog, kurátor sbírek

Odkazy

www.muzeumbela.cz

Facebook

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu