Svaz květinářů a floristů České republiky

98 (4 hodnocení)

+420 777 182 381

Česká zahradnická akademie v květech

05.06.2017 - Prostor pro setkání odborníků z praxe i absolventů školy, tematické prohlídky školní botanické zahrady, praktické ukázky floristiky i stromolezení, prezentace zahradnických firem, degustace mělnických vín, informace o studijní nabídce vyšší i střední školy či odborné přednášky.

To vše bylo náplní dvoudenní akce „Škola v květech“, pořádané Českou zahradnickou akademií v Mělníku poslední květnový víkend. Bohatý program tak zahrnoval vhled do všech oblastí široce rozvětveného zahradnického oboru, který tato škola bezmála již 135 let reprezentuje.

Žákům a studentům i zájemcům z řad veřejnosti byly především určeny odborné přednášky z květinářství, vinařství či sadovnictví. Ing. Zdeněk Nachlinger referoval o moderních technologiích uplatňujících se v květinářských provozech, Jiří Chládek ve svém příspěvku zmínil řadu konkrétních skutečností spjatých s fungováním zahradnického centra, Karel Rys představil nejnovější verzi svého software na projektování zeleně „Sadovnická projekce“, dr. Pavel Matiska provedl posluchače cestou od návrhu štěrkového záhonu až po jeho výslednou podobu či Jiří Čábelka pojednal o historii vinařství v Čechách a vzniku vinařského a zahradnického školství v Mělníku.

Studenty i učitele zaujala praktická ukázka floristického umění Ing. Kláry Franc Vavříkové ze Sázávy. Milan Hanč představil rodinnou farmu Jahodárnu ve Vraňanech. K žákům a studentům se v průběhu setkání mohli obracet také zástupci četných zahradnických firem s nabídkami budoucího profesního uplatnění. Pro návštěvníky školy se akce stala možností blíže pochopit složitosti některých segmentů zahradnického odvětví a prostřednictvím prohlídky školy poznat i způsob, jak probíhá příprava mladých zahradníků.

Pro samotnou školu pak představovala tato dlouho připravovaná přehlídka příležitost ukázat se jako duchem stále mladá instituce, držící krok s progresivními principy rychle se rozvíjejícího zahradnického oboru; současně šlo o způsob, jak oslovit další uchazeče o studium.

Škola zároveň vytvořila i neformální prostor pro setkávání lidí různých generací a životních zkušeností, kteří mnoha způsoby ovlivňují současnou podobu zahradnického oboru a udávají jeho směr pro budoucnost. Tím navzájem propojila cesty těchto zahradníků, většinou  absolventů mělnické školy, kteří mezi sebou mohli navázat bližší vazby pro svou další činnost. A získala tak i nové kontakty na specialisty, s nimiž bude v budoucnu aktivně spolupracovat při odborné přípravě zahradnického dorostu v Mělníku.

 

Ladislav Pytloun       

Autor: Daniel Bartovič


Klíčová slova

Česká zahradnická akademie v květech Svaz květinářů a floristů ČR Akce Mělník škola

Fotogalerie k článku

Česká zahradnická akademie v květech - fotografie 1/1

fotografie 1/1

Kontakty a adresa

Svaz květinářů a floristů České republiky

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu