Svaz květinářů a floristů České republiky

98 (4 hodnocení)

+420 777 182 381

23. Kopidlenský kvítek

11.10.2016 - Mistrovství České republiky v zahradnickém oboru - Rok řemesel a Karel IV.


Jak ten čas letí. Rok se s rokem sešel a od středy 5. října do neděle 9. října se konal v Kopidlně malém městečku nedaleko od Jičína již 23. ročník Kopidlenského kvítku. Letos byla celá akce zaměřená na 700. výročí narození Karla IV. a na Rok řemesel 2016. Obě témata se prolínala jak soutěžemi, tak také sobotní akcí – výstavou.

Hlavní mezinárodní soutěže žáků zahradnických oborů Kopidlenský kvítek – Mistrovství  České republiky v zahradnickém oboru se zúčastnilo 8 zahradnických škol, 29 žáků soutěžilo ve velmi náročném klání, které se prolínalo do všech oblastí zahradnického oboru.


V první disciplíně, Ceně ředitelky školy, která měla být zahřívací, měli žáci za úkol vytvořit cibulový cop. Toto byla disciplína v níž nejlepší práci ocenila ředitelka Kopidlenské zahradnické školy. Nakonec, jak se vyjádřili  soutěžící, se jednalo o disciplínu velmi náročnou.
Paní ředitelka Lenka Nosková vybrala 3 nejlepší práce následovně: 

Michaela Paštiková - Střední škola zahradnická Kopidlno
Marek Kučírek - SOŠ stavební a zahradnická Praha 9
Veronika Osičková - SZaŠ Rajhrad, p.o.


Pak se již začalo soutěžit naostro. Na soutěžící čekaly odborné zahradnické disciplíny: řízkování jehličin, výsadba rostlin, roubování v ruce – kopulace, poznávání rostlin, aranžování – kytice na položení na počest Karla IV a překvapení. V disciplíně překvapení soutěžící vytvářeli přízdobu svíčky na podkladu.
Nejlépe si se všemi soutěžními disciplínami poradil a celkovým vítězem se stal Filip Bracek ze SZaŠ Rajhrad, p.o., na druhém místě se umístnila Marta Krejcarová ze SZaŠ Rajhrad, p.o. a tím potvrdila úspěšnost této školy v letošním ročníku, a na třetím bronzovém stupínku se umístila Daniela Ružičková ze SOŠ záhradnické Piešťany.

Vítězstvím, na Mistrovství České republiky v zahradnickém oboru,
si Filip Bracek zajistil zastupování zahradnického oboru na přehlídce České ručičky.
Filip Bracek po soutěži řekl: 
"Na letošním ročníku byla super atmosféra, skvělá organizace, poznal jsem zde řadu nových lidí“.

V soutěži tříčlenných družstev škol si nejlépe vedly následující zahradnické školy:
první se umístnila SZaŠ Rajhrad, p.o., na druhém místě SOŠ záhradnická Piešťany a na třetím místě SOŠ VMaZ a JŠ České Budějovice. Pomyslnými vítězi však byli všichni studenti, kteří měli odvahu a  tuto soutěž absolvovali.


V pátek v areálu Zahradnické školy v Kopidlně probíhaly soutěže základních a speciálních škol, a to Kopidlenský kvíteček, Kopidlenské poupě, Kopidlenský jelen a Kopidlenský kapřík. Soutěží se zúčastnilo více než 200 žáků základních škol z okolí Kopidlna, ale také například až z Kolína a Bezna u Mladé Boleslavi.
V Kopidlenském kvítečku měli žáci následující úkoly:

1) Společný úkol

A) test znalostí o přírodě
B) poznávání rostlin

2) Volitelný úkol – každý člen družstva si zvolil jeden ze tří úkolů

A) aranžérský úkol – Přízdoba dárku ze suchého rostlinného materiálu,
B) dovednostní úkol - Poznávání zahradních plodin hmatem
C) překvapení – Zábavný úkol se zahradnickou tématikou.


V pátek zasedala také v Kopidlně školská komise Agrární komory ČR. Zabývala se hlavně problematikou školních statků a hospodářských zařízení při zemědělských, zahradnických a lesnických školách.


V sobotu se konala výstava v celém areálu zahradnické školy na téma Rok řemesel 2016. Zahájena byla ve sportovní hale školy za účasti řady významných hostů, jak ze Senátu PČR, zřizovatele školy Královéhradeckého kraje, města Kopidlna a partnerských organizací.

V rámci celodenního programu
se konala přehlídka kytic společně s módní přehlídkou a to na téma: 700. výročí narození Karla IV. Několikrát během dne se představil Tomáš Hakl –  letošní vítěz Děčínské kotvy – Mistrovství floristů ČR v kategorii junior a dvojnásobný vítěz Kopidlenského kvítku za roky 2014 2015.

Zahradníky zde představili za Svaz květinářů a floristů ČR firma AZALEA Chlumec a to květinami - azalkami, chryzantémami a bramboříky představenými pod značkou Česká květina.
Zelináře zde zastupovala firma Petr Hanka s.r.o s velmi pestrým portfoliem zeleniny a to od mrkve, petržele, brukve, tykví až po špenát, kopr a pažitku.

Velmi zajímavou kolekci odrůd jablek a hrušní představil Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský s.r.o. v Holovousích. Tím se zde prezentovala Zelinářská unie  Čech a Moravy, ale také Ovocnářská unie České republiky. 
Představena byla také Regionální potravina Hradeckého kraje a Klasa. Zemědělský svaz představil  projekt Zemědělství žije. Malí i velcí si mohli vyzkoušet znalosti z širokého spektra zemědělství.

Řemesla zde reprezentovali
kováři, keramici, dráteníci, perníkáři, zahradníci, skláři a další. V prostorách parku bylo více než sto prodejců.


Tentokráte zajímavé bylo hledání již tradičního Kopidlenského řízku. Toto bylo způsobeno tím, že stánek s řízky byl po 20- ti letech přemístěn z důvodu rekonstrukce školní kuchyně.


Akci navštívilo okolo osmi tisíc spokojených návštěvníků. Věřím, že si odnesli obrázek o zahradnictví jako o velmi zajímavém a krásném oboru.
Odnesli si, že studovat či učit se zahradníkem není žádnou ostudou, ale naopak, že je to velmi zajímavé  perspektivní povolání s prostorem pro seberealizaci a kreativitu.
A v současné době vyučení zahradníci chybí na trhu práce.

Autor: Daniel Bartovič


Klíčová slova

kvítek 2016 Rok řemesela Karel IV Kopidlno Říjen Mistrovství Česká republika floristi svaz květináři akce mezinárodní soutěž

Fotogalerie k článku

23. Kopidlenský kvítek - fotografie 1/1

fotografie 1/1

Kontakty a adresa

Svaz květinářů a floristů České republiky

Chcete přidat firmu do katalogu? Volejte 841 12 12 12 nebo stiskněte tlačítko Přidat firmuPřihlásit se a přidat firmu